Ultrizmo užuomazgos Anglijoje

„Huddersfield Town“ – klubas, Anglijos Premier Lygoje žaidžiantis pirmą kartą. Tai yra tikra šventė visiems šio klubo sirgaliams, kadangi praeitą sezoną klubas kiek netikėtai laimėjo antrąjį Anglijos futbolo divizioną. Šiuo metu Anglijos futbolo sirgaliai nėra laikomi garsiausiais Europoje, tačiau ultra stiliaus palaikymas atkeliauja ir į šią šalį. Pakalbinome jauną fanų grupę iš Huddersfieldo - ,,Cowshed Loyal”, palaikančią savo klubą visur ir visada.

1. Jūsų grupė yra labai ,,nauja”. Gal galite papasakoti, kaip jums kilo idėja sukurti palaikymo grupę ir kiek narių turite dabar?



ūsų grupė susikūrė 2014 metais. Visą veiklą pradėjo keli vaikinai, kurie tiesiog norėjo, jog stadione atmosfera būtų geresnė. Pradžioje mes įsikūrėme kitoje tribūnoje nei esame dabar – ji vadinosi „North Stand Loyal“. Tuomet persikėlėme į dabartinį sektorių ir pradėjome augti. Kasdieninėje veikloje dalyvauja apie 15 mūsų narių, o visą tribūnos branduolį sudaro apie 50 žmonių. Žinoma, rungtynių metu sektorius būna pilnas, virš 1000 žmonių, tačiau taip yra dėl to, kad paprasti fanai jungiasi prie mūsų.

. Jūs pakeitėte pavadinimą į „Cowshed Loyal“. Kodėl? 


nksčiau vadinomės „North Stand Loyal“. Kadangi dabar persikėlėme į South Stand, tai taip vadintis būtų nebe logiška. Tuo tarpu ,,Cowshed” yra žymi tribūna iš mūsų senojo stadiono – „Leeds Road“. Anglijoje dažnai stadionai turi tribūnas, kurios pavadinamos žymaus žmogaus pavarde ar svarbiu žodžiu pačiam klubui. Šį sezoną norime atlikti kuo įmanoma daugiau choreografijų (vaizdinio palaikymo), į jas įtraukti daugiau žmonių.

. Kaip atmosfera atrodė stadione prieš jūsų grupės atsiradimą? Ar sunku pripratinti žmones aktyviai dainuoti visas rungtynes?


rieš mūsų grupės atsiradimą atmosfera stadione buvo labai bloga. Tai ir yra pagrindinė priežastis, dėl kurios mes susibūrėme 2014 metais. Iš tiesų, pradžioje mes augome labai lėtai, buvo sunku. Tačiau žmonės matė mūsų pastangas kurti kuo geresnę atmosferą, todėl mūsų grupelė augo, o kiti žiūrovai prie mūsų palaikymo jungėsi vis aktyviau.

. Kokie jūsų santykiai su visais „Huddersfield Town“ sirgaliais? Kokia yra jų pozicija jūsų kuriamo palaikymo atžvilgiu?


ors mes save išskiriame kaip atskirą, nepriklausomą grupuotę, tačiau stengiamės daryti įtaką visai tribūnai, esančiai už vartų, tuo pačiu ir visam stadionui. Anglijoje žmonės jau pastebi, jog europietiška palaikymo kultūra gali ,,prilipti“ ir pas mus Anglijoje, todėl mus ir palaiko. Beveik visada Europos Lygos/Čempionų Lygos rungtynėse į Angliją atvykę užsienio sirgaliai skamba garsiau už anglus, todėl bet kokios iniciatyvos kurti palaikymą Anglijoje pasitinkamos vis palankiau.

. Anglija turi didelę problemą – stadionuose nėra ,,safe-standing” tribūnų, kuriose galima stovėti visas rungtynes. Ar tikitės, kad ateityje jos atsiras? 


 savo tribūną („Huddersfield“ stadione „Cowshed Loyal“ yra įsikūrę „South Stand“ sektoriuje) „safe-standing“ tribūnas tikimės įsivesti per kelis metus. Mūsų grupuotė ir „Huddersfield Town“ sirgalių asociacija veikia kartu, sukūrėme kampaniją, kuri vadinasi ,,Stand Up For Town” (liet. Atsistok už miestą). Kartu mes vykdome akcijas už „safe-standing“ tribūnas, stengiamės pateikti kuo daugiau pavyzdžių iš kitų šalių, pvz., Vokietijos. Taip pat neseniai „safe-standing“ buvo įvestas Glazgo “Celtic” stadione ir tai labai pasiteisino. Mūsų kampanija taip pat tapo populiari ir visi sirgaliai ją palaiko. Tikime, jog „safe-standing“ tribūna padėtų dar labiau vystytis palaikymui. Vis tik, mūsų stadione, apsauga ir dabar leidžia visai tribūnai stovėti visų rungtynių metu.

. Kokios baudos Anglijoje už stovėjimą ar pirotechnikos naudojimą?


eigu rungtynių metu stovi, o žiūrovas, sėdintis už tavęs, skundžiasi, tai gali būti išprašytas iš stadiono. Kai kuriuose stadionuose į stovėjimą žiūrima griežčiau, kai kuriuose - palankiau. Vis tik, reikėtų pastebėti, kad tam tikrose stadiono vietose stovėjimas nėra uždraustas, pvz., mūsų tribūnoje. Kadangi visi žmonės stovi, tai apsauga negali to uždrausti.

ž pirotechnikos naudojimą rungtynių metu skiriama bauda ir uždraudžiama kurį laiką patekti į stadioną.

. Anglijos palaikymo kultūra skiriasi nuo europinės kultūros. Kokie pagrindiniai Anglijos kultūros privalumai ir trūkumai? 


idžiausiu trūkumu yra tai, kad žmonės kartais sunkiai įsivažiuoja, nesupranta, jog reikia palaikyti komandą visas 90 minučių. Būna ir taip, kad palaiko tik svarbiausiose rungtynėse. O didžiausias Anglijos žiūrovų privalumas yra tai, jog jie labai reaguoja į įvykius aikštėje, daug skanduočių gimsta spontaniškai apie tam tikrus įvykius aikštėje/stadione ar žaidėjų pasirodymus. Tai kartu tampa smagiomis skanduotėmis, kurios paįvairina visą atmosferą.

. Spėjame, kad visi Europos ultros yra matę filmus apie anglų chuliganus. Ar chuliganizmas Anglijoje dar gyvas? 


huliganizmo kultūra yra labai stipriai sumažėjusi. Kai Margaret Thatcher (buvusi Jungtinės Karalystės premjerė) pradėjo kovoti su futbolo chuliganais, dauguma jų buvo pasodinti į kalėjimą arba jiems tiesiog buvo uždrausta patekti į stadionus. Dabar už bet kokį konfliktą futbolo rungtynėse baudos yra labai žiaurios, daug didesnės, nei pavyzdžiui, tiesiog įvykus konfliktui prie naktinio klubo įprastą penktadienį, todėl žmonės nebenori rizikuoti. Vis dėlto stadionuose kartais dar įvyksta spontaniškų konfliktų. Be abejo, tarp aktyviausių vis dar yra Millvalas ir kelios žemesnių lygų komandos.

. Casuals. Dar vienas žodis, atėjęs iš Anglijos. Kaip apibūdintumėt ,,casualsus”?
Žodis “Casual” gimė iš futbolo chuliganų. Tai buvo tam tikras aprangos stilius, turėjęs tavęs neišskirti iš minios, casuals grupės į išvykas važinėjo traukiniais ir ieškodavo problemų su priešininkų sirgaliais. Šiuo metu ši kultūra egzistuoja tik aprangos stiliumi, nes, kaip jau minėjau, smurto futbole beveik nebeliko. Populiarios firmos išliko tos pačios – „Fred Perry“, „Stone Island“, „Ellesse“ ir t.t.

10. Anglijos Premier lygoje nėra daug ultra style grupių. Ką vadintumėte ultrizmo kultūros pionieriais savo šalyje? 


Anglijoje Londono “Crystal Palace” buvo pirmieji, kurie pradėjo dainuoti visų rungtynių metu ir kurti vaizdinį palaikymą (choreografijos, vėliavos ir t.t). Mes labiau save tapatiname su “Crystal Palace” todėl, kad jų grupė yra nepriklausoma, jie viską daro patys, be klubo pagalbos. Tai yra tikras fanų judėjimas. Tuo tarpu “Leicester”, “Watford” ir kitos Premier lygos fanų grupės gauna finansinės pagalbos iš savo klubų, jie padeda jiems su choreografijomis ir jų įgyvendinimu.

11. Ar kuris nors iš ,,didžiųjų” klubų turi aktyvią fanų grupę?


Visoje Premier lygoje yra du klubai, turintys aktyvias ultra style grupes: mes ir “Crystal Palace”. “Manchester City” taip pat turi grupę, bet ji dar yra labai jauna ir neturi reputacijos.

12. Ką laikote savo didžiausiais priešais Premier lygoje? Ar turite kokių draugysčių? 


Mūsų didžiausi priešai, be jokios abejonės, yra “Leeds United”. Šiuo metu neturime jokių oficialių draugysčių, tačiau kartais į mūsų rungtynes atvyksta Dresdeno “Dynamo” fanai iš Vokietijos. Jų buvęs kapitonas M.Hefele šiuo metu žaidžia mūsų klube.

13. Ar Anglijos futbolo sirgaliai aktyviai dalyvauja politiniame gyvenime, ar turi kažkokias konkrečias pažiūras? 


Kai kurios grupuotės Didžiojoje Britanijoje yra labai politiškos, pavyzdžiui, Glazgo “Celtic”, ,,Green Brigade” nevengia politikavimų savo tribūnoje. O Anglijos aukštesnėse lygose politinių temų tribūnose išvis nėra.

14. Kurios fanų grupės ir jų palaikymas jus labiausiai žavi Europoje?


Daugiausia įkvėpimo semiamės iš Vokietijos grupuočių dėl jų įspūdingo skaičiaus ir vaizdinio palaikymo. Taip pat mus savo įspūdingais plakatais žavi „Curva Sud“ iš Milano.

15. Kokios yra sezoninių bilietų kainos jūsų stadione? Kiek jūsų keliauja į išvykas? 


Mūsų klube sezono abonementą galima prasitęsti arba įsigyti naują, jeigu neturėjai tokio praeitą sezoną. Taigi, prasitęsus nuo praeito sezono turėtą abonementą, šiam sezonui (visiems metams) jo kaina lygi 199 svarams, tai yra pakankamai racionali kaina. Praeitais metais mūsų klubo vadovas prižadėjo, kad jeigu klubas pateks į aukščiausią lygą, visi fanai, turėję abonementus pastaruosius 9 sezonus, gaus galimybę įsigyti abonementą tik už 99 svarus ir šį savo pažadą ištesėjo. Mes visada keliaujame į išvykas, dažniausiai išparduodamas visas išvykos sektorius, o tai yra bent 1500 žmonių. Atvykę į varžovų miestą mėgstame daryti eisenas, klijuoti lipdukus, taip parodydami, jog buvome atvykę.

2023 m. balandžio 5 d.
Pagaliau sulaukėme išvykos savaitgalį! Ir tai buvo geriausia išvyka šiais keistais 2020-ais. Nors šį sezoną Klaipėdos ekipa tikrai nekelia didelio ažiotažo, bet pajūrio link susiruošė autobusas, mikras ir dar atskiri mašinų ekipažai. Viso šeštadienį Rytui paskyrė apie 70 rytfanių ir 5 Dzūkų Tankai. Kelionė prasidėjo ramiai, iš Vilniaus išvykstame likus kiek mažiau nei 5 valandoms iki rungtynių, tad laiko turime į valias ir galime niekur neskubėti. Iš vakaro vieno piliečio sugalvota idėja į išvyką pasiimti “Auksinio proto” knygą išgvildenama iki tiek, kad 10 rytfanių žaidžia visiškai laidos formatui identišką protmūšį, kurį netikėtai laimi... pačios knygos savininkas. Pasibaigus šiai atrakcijai kiekvienas panyra į savo veiklą - kas žiūri Liverpulio derbį, kas tiesiog diskutuoja apie įvairias aktualijas, pradedant rinkimais ir viltimi, jog Vilniaus balsai pakeis vyriausybę, baigiant mūsų klubo reikalais, kurių pastaruoju metu nutiko nemažai. Klaipėdą pasiekiame su keliomis stotelėmis, prie arenos mūsų jau laukia keli ekipažai atvykę savais keliais, tad visiems be trikdžių suėjus į areną, įsikuriame M sektoriuje. Paskutiniai du mūsiškiai sektorių pasiekia vos prieš finalinį švilpuką, bet pykti ant jų negalim. Jie ką tik pajūryje įveikė 47 km. ultramaratoną ir iškart po jo keliavo ne ilsėtis, o į pirmas eiles palaikyti mūsų klubo. Pasirinktas baltas dresscode'as atrodo tiesiog puikiai, o visas sektorius šviečia iš tolo. Kurti palaikymą tokioje arenoje, kuri dar pernai kai kurių ekspertų buvo krikštijama kaip geriausia atmosfera Lietuvoje yra itin lengva, nes vietiniai labai pasyvūs. Panašu, jog Klaipėdos gloryhunteriai greitai nurimo, per visas rungtynes arena nė karto vieningai neužtraukia jokios skanduotės, pats žiūrovų skaičius irgi nedidelis. Apie 20 Vakarų Bangos narių arenoje atrodo kaip atskira respublika, egzistuojantys tik sau, nors retkarčiais sugebėjo suskambėti neblogai. Tuo tarpu mūsų sektorius iš visų jėgų stengiasi nuo pirmų sekundžių, o kai kurios skanduotės net kėlė šiurpuliukus. Įdomus momentas nutiko 3-iajame kėlinyje, kuomet su įstrižai nuo mūsų, virš komandos suoliukų sėdinčiais, apie 10 Ryto fanų, nusprendžiame atlikti skanduotę “Pirmyn, vilniečiai”. Pavyko tiesiog puikiai, o komanda galėjo jaustis lyg žaisdami namuose net ir 300km nuo Vilniaus. Beje, būtent po šios skanduotės klaipėdiečiai sukėlė didžiausį garso lygį arenoje, bandydami mus užtildyti, turbūt vietiniams buvo šiek tiek gėda, jog tiek žaidimas, tiek palaikymas vyksta visiškai į vienus vartus. Vizualinį palaikymą viso mačo metu pagyvino 4 mojuojamos vėliavos, po mačo dar vienas galingas “pirmyn vilniečiai” ir su šypsenomis išsiruošėme į kelionę namo. Vakarėlis įsisiūbavo po pirmo sustojimo, kuomet lauke buvo atgaivintas kiek primirštas rytfanių žaidimas, kuris reikalauja drąsos ir sėkmės. Hardcorinių dalyvių netrūko, o nuotykiai persikėlė ir į autobusą. Antroji kelionės dalis buvo kiek ramesnė – vyko, naujokų, ir ne tik, kalbinimas autobuso priekyje. Kelios kelionės valandos pralėkė labai greitai ir prieš vidurnaktį pasiekiame Vilnių. Išvyka buvo tikrai įspūdinga ir įsimintina, tiek Ryto fanų tolimiausiame LKL taške dar niekada nebuvo. Ačiū visiems keliavusiems ir toliau taip galingai judam išvykose!
2023 m. balandžio 5 d.
Galima grįžti prie penktadieninės išvykos. Visų nuostabą vėl kelia išvykos laikas – darbo diena, 18:30. Kodėl šitos rungtynės negalėjo vykti šeštadienį arba sekmadienį? Kodėl Alytuje surengtos krepšinio rungtynės, kai beveik tuo pačiu metu Alytuje savo rungtynes žaidžia daug populiaresnė miesto futbolo komanda „Dainava“? Vis tik, į išvyką vėl surenkamas neblogas žmonių skaičius – viso į Alytų susiruošė 60 rytfanių. Autobuse netyla diskusijos apie artėjančius rinkimus, vis tik keliaujame į partijos „Lietuva – visų“ būstinę. Besijuokiant iš lazdos partijų bei LRT debatuose matomų perliukų, sužinome, jog viešai pasirodė basketnews podkastas, kuriame kalbinamas Jarutis. Tai dar labiau įaudrina diskusijas apie jau prieš tai mūsų aptarus įvykius. Besiverždami pro Alytaus tvarkomas gatves, šiaip ne taip, pasiekiame areną. Ech, ta Alytaus „Dzūkija“. Šioje arenoje galingą palaikymą galėtume kurti ir dešimtyje. Žiūrovų labai mažai, o dalis iš jų, pasidabinę Ryto komandos atributika. Raudona spalva dominavo tribūnose, tačiau aikštėje komandai sekėsi sunkiau. Atrodo, jog išvykose komanda vis dar nepagauna reikiamo nusiteikimo, bet svarbiausia, jog iškovojama pergalė ir lygoje toliau žengiame pirmojoje pozicijoje. Viso mačo metu triBūna juda labai smagiai, finišuojame dar vienu „Pirmyn, vilniečiai“, į kurį skuba prisijungti ir trenerių štabas. Kaip smagu tai matyti! Po rungtynių pasitinkame komandą - verta paminėti aplodismentų vertus mūsų legendų Artūro Jomanto ir Simo Jasaičio pasirodymus aikštėje. Lauke Artūras nustebina ir tuo, jog vis dar dėvi mūsų klubo atributiką. Pasilabinę su komanda skubame į kitą Alytaus miesto pusę, mat reikia pasveikinti DT su įspūdinga Dainavos pergale. Kelionė atgal pasižymėjo išskirtinai geromis nuotaikomis – galime pasidžiaugti, jog išvykoje buvo tikrai nemažai naujokų, kuriems tai vos pirmosios išvykos. Į eterį grįžęs Staučė FM sėkmingai pakalbina kelis iš jų, taip pat su svečiu „X“ įvyksta kol kas įspūdingiausias freestylo battle‘as RU autobuse bei diskusijos apie istorines Lietuvos fanscenos peripetijas. Už dviejų savaičių turėsime pirmą išvyką savaitgalį. Į Klaipėdą - šeštadienį. Ar jaunas, ar senas, ar turi šimtą ar dvi išvykas – registruokis jau dabar ir pasiaučiam pajūryje kartu . Vamos!
2023 m. balandžio 5 d.
Praeitą sezoną Monake besilankę rytfaniai susižavėjo žydrąja pakrante, tad šįkart nusprendžia savo išvyką pradėti, dar likus keturioms dienoms iki mačo. Ankstyvą sekmadienio rytą geromis nuotaikomis savo kelionę Vilniaus oro uoste pradeda trys rytfaniai. Nicą jie pasiekia puikiomis nuotaikomis. Pasimėgavę poilsiu Žydrojoje pakrantėje, išsimaudę ir aktyviau praleidę laiką, užkilę į aukštesnes įkalnes bei prasibėgę žymiąja Promenade des Anglais pėsčiųjų alėja, rytfaniai sulaukia mačo dienos, o kartu ir pastiprinimo iš Vilniaus. Deja, rytas prasideda nekokiomis naujienomis, mat atskridę draugai, norėdami iš oro uosto pasiekti Nicos centrą, susiduria su šiokiais tokiais keblumais. Pasirodo, Nicoje tądien joks viešasis transportas nevažiuoja – vyksta streikai. Tokios naujienos mūsų išties nepradžiugina, mat pradedame sukti galvas, kokiu būdu pasieksime Monaką. Laimei, regioniniai traukiniai važiuoja, kaip įprastai, tad be problemų pasiekiame kelionės tikslą. 18 laipsnių šiluma bei nuostabūs gamtos vaizdai pakerėja visus triBūniečius, tad miestą puošdami mūsų lipdukais nepastebimai pėsčiomis kalnuotomis vietovėmis sukariame daugybę kilometrų. Užkandę ir pailsėję prie arenos susitinkame su likusiais juodai baltai raudonais bei patraukiame į arenos vidų. Apsaugos darbuotojams nepatinka tai, kad patys išsirenkame sau patogiausią sektorių ir ten išsikabiname vėliavas, tad įvyksta trumpas konfliktas su policijos pareigūnais. Bandome paaiškinti, kad praeitą sezoną rungtynes stebėjome tame pačiame sektoriuje ir tai niekam neužkliuvo, tačiau derėtis pareigūnai nėra linkę, mat tas sektorius priklauso penkiems „aktyviems“ Monako fanams, kurių keli su pliušinėmis vištomis ant galvų be paliovos kėlė didelį triukšmą (vienas vištgalvis viso mačo metu pūtė dūdas), taip bandydami sukelti kuo daugiau diskomforto „Ryto“ žaidėjų suoleliui. Tad teko nusileisti mus į komisariatą jau išvežti besirengiantiems pareigūnams ir įsikurti tiesiai už savo komandos. Mačo metu „Rytą“ aktyviai palaikė keturiolika rytfanių, o šalimais esantį sektorių juodai baltai raudonomis spalvomis nudažo dar keliasdešimt sėdinčių „Ryto“ sirgalių. Panašu, kad streikuoja ne tik prancūzai, bet ir mūsų komandos žaidimas, tad tribūnoje dažnai suskamba naujausia mūsų daina: „Kas benutiktų...“. Parodome komandai, kad visada ją palaikysime, o po nesėkmingai pasibaigusio mačo žaidėjai atsako, prieidami prie mūsų sektoriaus ir spausdami kiekvienam rankas. Po rungtynių nuskubame į traukinių stotį, ketindami grįžti atgal į Nicą. Bet ir čia sulaukiame staigmenos - dėl streiko traukiniai šiandien nebevažiuoja. Kaip vėliau paaiškėja, taip pat ir autobusai. Kelias val. prasivaikščioję, beieškodami transporto, galiausiai su vietinių pagalba susiorganizuojame didesnį taksi automobilį, kuris už 120 Eur nuveža mus į už 21 km nuo Monako esančią Nicą. Išsimiegoję ir atsisveikinę su saulėtu pajūriu, paliekame Nicą ir keliaujame namo, kur jau po kelių dienų toliau palaikome „Rytą“ LKL mače su Šiaulių ekipa.
Daugiau įrašų
Share by: