„Huddersfield Town“ – klubas, Anglijos Premier Lygoje žaidžiantis pirmą kartą. Tai yra tikra šventė visiems šio klubo sirgaliams, kadangi praeitą sezoną klubas kiek netikėtai laimėjo antrąjį Anglijos futbolo divizioną. Šiuo metu Anglijos futbolo sirgaliai nėra laikomi garsiausiais Europoje, tačiau ultra stiliaus palaikymas atkeliauja ir į šią šalį. Pakalbinome jauną fanų grupę iš Huddersfieldo - ,,Cowshed Loyal”, palaikančią savo klubą visur ir visada.
1. Jūsų grupė yra labai ,,nauja”. Gal galite papasakoti, kaip jums kilo idėja sukurti palaikymo grupę ir kiek narių turite dabar?
ūsų grupė susikūrė 2014 metais. Visą veiklą pradėjo keli vaikinai, kurie tiesiog norėjo, jog stadione atmosfera būtų geresnė. Pradžioje mes įsikūrėme kitoje tribūnoje nei esame dabar – ji vadinosi „North Stand Loyal“. Tuomet persikėlėme į dabartinį sektorių ir pradėjome augti. Kasdieninėje veikloje dalyvauja apie 15 mūsų narių, o visą tribūnos branduolį sudaro apie 50 žmonių. Žinoma, rungtynių metu sektorius būna pilnas, virš 1000 žmonių, tačiau taip yra dėl to, kad paprasti fanai jungiasi prie mūsų.
. Jūs pakeitėte pavadinimą į „Cowshed Loyal“. Kodėl?
nksčiau vadinomės „North Stand Loyal“. Kadangi dabar persikėlėme į South Stand, tai taip vadintis būtų nebe logiška. Tuo tarpu ,,Cowshed” yra žymi tribūna iš mūsų senojo stadiono – „Leeds Road“. Anglijoje dažnai stadionai turi tribūnas, kurios pavadinamos žymaus žmogaus pavarde ar svarbiu žodžiu pačiam klubui. Šį sezoną norime atlikti kuo įmanoma daugiau choreografijų (vaizdinio palaikymo), į jas įtraukti daugiau žmonių.
. Kaip atmosfera atrodė stadione prieš jūsų grupės atsiradimą? Ar sunku pripratinti žmones aktyviai dainuoti visas rungtynes?
rieš mūsų grupės atsiradimą atmosfera stadione buvo labai bloga. Tai ir yra pagrindinė priežastis, dėl kurios mes susibūrėme 2014 metais. Iš tiesų, pradžioje mes augome labai lėtai, buvo sunku. Tačiau žmonės matė mūsų pastangas kurti kuo geresnę atmosferą, todėl mūsų grupelė augo, o kiti žiūrovai prie mūsų palaikymo jungėsi vis aktyviau.
. Kokie jūsų santykiai su visais „Huddersfield Town“ sirgaliais? Kokia yra jų pozicija jūsų kuriamo palaikymo atžvilgiu?
ors mes save išskiriame kaip atskirą, nepriklausomą grupuotę, tačiau stengiamės daryti įtaką visai tribūnai, esančiai už vartų, tuo pačiu ir visam stadionui. Anglijoje žmonės jau pastebi, jog europietiška palaikymo kultūra gali ,,prilipti“ ir pas mus Anglijoje, todėl mus ir palaiko. Beveik visada Europos Lygos/Čempionų Lygos rungtynėse į Angliją atvykę užsienio sirgaliai skamba garsiau už anglus, todėl bet kokios iniciatyvos kurti palaikymą Anglijoje pasitinkamos vis palankiau.
. Anglija turi didelę problemą – stadionuose nėra ,,safe-standing” tribūnų, kuriose galima stovėti visas rungtynes. Ar tikitės, kad ateityje jos atsiras?
savo tribūną („Huddersfield“ stadione „Cowshed Loyal“ yra įsikūrę „South Stand“ sektoriuje) „safe-standing“ tribūnas tikimės įsivesti per kelis metus. Mūsų grupuotė ir „Huddersfield Town“ sirgalių asociacija veikia kartu, sukūrėme kampaniją, kuri vadinasi ,,Stand Up For Town” (liet. Atsistok už miestą). Kartu mes vykdome akcijas už „safe-standing“ tribūnas, stengiamės pateikti kuo daugiau pavyzdžių iš kitų šalių, pvz., Vokietijos. Taip pat neseniai „safe-standing“ buvo įvestas Glazgo “Celtic” stadione ir tai labai pasiteisino. Mūsų kampanija taip pat tapo populiari ir visi sirgaliai ją palaiko. Tikime, jog „safe-standing“ tribūna padėtų dar labiau vystytis palaikymui. Vis tik, mūsų stadione, apsauga ir dabar leidžia visai tribūnai stovėti visų rungtynių metu.
. Kokios baudos Anglijoje už stovėjimą ar pirotechnikos naudojimą?
eigu rungtynių metu stovi, o žiūrovas, sėdintis už tavęs, skundžiasi, tai gali būti išprašytas iš stadiono. Kai kuriuose stadionuose į stovėjimą žiūrima griežčiau, kai kuriuose - palankiau. Vis tik, reikėtų pastebėti, kad tam tikrose stadiono vietose stovėjimas nėra uždraustas, pvz., mūsų tribūnoje. Kadangi visi žmonės stovi, tai apsauga negali to uždrausti.
ž pirotechnikos naudojimą rungtynių metu skiriama bauda ir uždraudžiama kurį laiką patekti į stadioną.
. Anglijos palaikymo kultūra skiriasi nuo europinės kultūros. Kokie pagrindiniai Anglijos kultūros privalumai ir trūkumai?
idžiausiu trūkumu yra tai, kad žmonės kartais sunkiai įsivažiuoja, nesupranta, jog reikia palaikyti komandą visas 90 minučių. Būna ir taip, kad palaiko tik svarbiausiose rungtynėse. O didžiausias Anglijos žiūrovų privalumas yra tai, jog jie labai reaguoja į įvykius aikštėje, daug skanduočių gimsta spontaniškai apie tam tikrus įvykius aikštėje/stadione ar žaidėjų pasirodymus. Tai kartu tampa smagiomis skanduotėmis, kurios paįvairina visą atmosferą.
. Spėjame, kad visi Europos ultros yra matę filmus apie anglų chuliganus. Ar chuliganizmas Anglijoje dar gyvas?
huliganizmo kultūra yra labai stipriai sumažėjusi. Kai Margaret Thatcher (buvusi Jungtinės Karalystės premjerė) pradėjo kovoti su futbolo chuliganais, dauguma jų buvo pasodinti į kalėjimą arba jiems tiesiog buvo uždrausta patekti į stadionus. Dabar už bet kokį konfliktą futbolo rungtynėse baudos yra labai žiaurios, daug didesnės, nei pavyzdžiui, tiesiog įvykus konfliktui prie naktinio klubo įprastą penktadienį, todėl žmonės nebenori rizikuoti. Vis dėlto stadionuose kartais dar įvyksta spontaniškų konfliktų. Be abejo, tarp aktyviausių vis dar yra Millvalas ir kelios žemesnių lygų komandos.
. Casuals. Dar vienas žodis, atėjęs iš Anglijos. Kaip apibūdintumėt ,,casualsus”?
Žodis “Casual” gimė iš futbolo chuliganų. Tai buvo tam tikras aprangos stilius, turėjęs tavęs neišskirti iš minios, casuals grupės į išvykas važinėjo traukiniais ir ieškodavo problemų su priešininkų sirgaliais. Šiuo metu ši kultūra egzistuoja tik aprangos stiliumi, nes, kaip jau minėjau, smurto futbole beveik nebeliko. Populiarios firmos išliko tos pačios – „Fred Perry“, „Stone Island“, „Ellesse“ ir t.t.
10. Anglijos Premier lygoje nėra daug ultra style grupių. Ką vadintumėte ultrizmo kultūros pionieriais savo šalyje?
Anglijoje Londono “Crystal Palace” buvo pirmieji, kurie pradėjo dainuoti visų rungtynių metu ir kurti vaizdinį palaikymą (choreografijos, vėliavos ir t.t). Mes labiau save tapatiname su “Crystal Palace” todėl, kad jų grupė yra nepriklausoma, jie viską daro patys, be klubo pagalbos. Tai yra tikras fanų judėjimas. Tuo tarpu “Leicester”, “Watford” ir kitos Premier lygos fanų grupės gauna finansinės pagalbos iš savo klubų, jie padeda jiems su choreografijomis ir jų įgyvendinimu.
11. Ar kuris nors iš ,,didžiųjų” klubų turi aktyvią fanų grupę?
Visoje Premier lygoje yra du klubai, turintys aktyvias ultra style grupes: mes ir “Crystal Palace”. “Manchester City” taip pat turi grupę, bet ji dar yra labai jauna ir neturi reputacijos.
12. Ką laikote savo didžiausiais priešais Premier lygoje? Ar turite kokių draugysčių?
Mūsų didžiausi priešai, be jokios abejonės, yra “Leeds United”. Šiuo metu neturime jokių oficialių draugysčių, tačiau kartais į mūsų rungtynes atvyksta Dresdeno “Dynamo” fanai iš Vokietijos. Jų buvęs kapitonas M.Hefele šiuo metu žaidžia mūsų klube.
13. Ar Anglijos futbolo sirgaliai aktyviai dalyvauja politiniame gyvenime, ar turi kažkokias konkrečias pažiūras?
Kai kurios grupuotės Didžiojoje Britanijoje yra labai politiškos, pavyzdžiui, Glazgo “Celtic”, ,,Green Brigade” nevengia politikavimų savo tribūnoje. O Anglijos aukštesnėse lygose politinių temų tribūnose išvis nėra.
14. Kurios fanų grupės ir jų palaikymas jus labiausiai žavi Europoje?
Daugiausia įkvėpimo semiamės iš Vokietijos grupuočių dėl jų įspūdingo skaičiaus ir vaizdinio palaikymo. Taip pat mus savo įspūdingais plakatais žavi „Curva Sud“ iš Milano.
15. Kokios yra sezoninių bilietų kainos jūsų stadione? Kiek jūsų keliauja į išvykas?
Mūsų klube sezono abonementą galima prasitęsti arba įsigyti naują, jeigu neturėjai tokio praeitą sezoną. Taigi, prasitęsus nuo praeito sezono turėtą abonementą, šiam sezonui (visiems metams) jo kaina lygi 199 svarams, tai yra pakankamai racionali kaina. Praeitais metais mūsų klubo vadovas prižadėjo, kad jeigu klubas pateks į aukščiausią lygą, visi fanai, turėję abonementus pastaruosius 9 sezonus, gaus galimybę įsigyti abonementą tik už 99 svarus ir šį savo pažadą ištesėjo. Mes visada keliaujame į išvykas, dažniausiai išparduodamas visas išvykos sektorius, o tai yra bent 1500 žmonių. Atvykę į varžovų miestą mėgstame daryti eisenas, klijuoti lipdukus, taip parodydami, jog buvome atvykę.