Lietuvos krepšinio lygos fanscenos apžvalga
Lietuvos krepšinio lygoje (toliau – LKL) žaidžia 10 komandų, vienu ar kitu metu visos jos turėjo kažkokias palaikymo užuomazgas. Vis tik rimtesnį organizuotą palaikymą Lietuvoje turi vos kelios komandos. Tik dvi komandos gali pasigirti tuo, jog turi palaikymą kiekvienose rungtynėse. Išvykose nulių neturi „Lietuvos Rytas“ ir „Žalgiris“.
Norime apžvelgti visų LKL komandų palaikymo grupes, jų praeitį bei dabartį. Pradėsime nuo savęs.
1. B Tribūna (Vilniaus „Rytas“)
Apie savo judėjimą daug išsiplėsti nenorime, kadangi pagrindinis šio straipsnio tikslas - supažindinti su kitomis LKL palaikymo grupelėmis, o apie mus ir taip daug žinote! Esame didžiausia ir stipriausia organizuoto palaikymo jėga LKL'e. Mūsų grupė egzistuoja jau 19 metų, esame vieni iš ultrizmo pradininkų Lietuvoje.
Šį sezoną į LKL išvykas „B Tribūna“ vidutiniškai nuveža 104 žmones. Didžiausios išvykos: Kaunas (500), Panevėžys (140), Alytus (80). Taip pat aktyviausiai iš visų keliaujame aplink Europą. Šį sezoną apsilankėme jau 5 euroišvykose ir dar trys laukia antrajame Eurocup etape. Daugiausia žmonių apsilankė Berlyne (35).
Propoguojame Ultra Style palaikymą, todėl norime kuo dažniau rungtynėse ne tik dainuoti, bet ir naudoti vaizdinį palaikymą, piešti banerius, choreografijas ir t.t.
2. Green White Boys, Green Legion, Green Death (Kauno ,,Žalgiris“)
Antrasis Lietuvos krepšinio klubas, turintis palaikymą visose Lietuvos išvykose. Tačiau jis nėra toks gausus kaip „Lietuvos Ryto“. Kauniečių aktyvaus palaikymo istorija yra persipinusi per tris aukščiau išvardintas grupuotes.
,,Green Death“ – pirmoji susikūrusi „Žalgirio“ fanų grupė. Anot jų, judėjimas prasidėjo 1987 metais, vis tik ši grupė niekada nepasiekė Ultra Style lygio. Galima prisiminti laikus, kai halėje vykusiose Eurolygos rungtynėse E tribūna (joje halėje buvo įsikūrę aktyvieji „Žalgirio“ sirgaliai) būdavo pilna, vis dėlto išvykose skaičiai būdavo labai skurdūs arba jų išvis nebūdavo.
Atsiradus daugiau jaunimo, 2006 metais ,,Green Death“ skaičiai ir organizuotumas kilo. Jaunimas norėjo dar didesnių permainų ir 2007 metais susikūrė nauja sirgalių grupė – „Green White Boys“. Jie ir tapo pagrindiniais mūsų konkurentais. Žaliai balti pradėjo aktyvesnį palaikymą išvykose, bandė ,,pramušti“ kuo daugiau euroišvykų, jų tribūnoje atsirado įvairesnis vaizdinis palaikymas. Vis tik – jaunoji grupė nevisada sutarė su senaisiais „Green Death“. Tribūnoje tarp jų įvyko ne vienas konfliktas, buvo laikas, kai komandą vieni ir kiti palaikė skirtingose tribūnose. Tuo metu geriausiai ir pasimatė, kas yra kas. „Green Death“ tribūna tuštėjo kiekvienose rungtynėse, net per LKL namų mačus juos suskaičiuoti buvo galima ant rankos pirštų. Jiems rūpėjo tik Eurolygos rungtynės. O „Green White Boys“, nors ir buvo nugrūsti į antrąjį arenos aukštą, rodė daug geresnius skaičius (2011-2012 sezonas).
2012 metais „Green Death“ skilo į dvi dalis: senuosius „Green Death“ ir naujai atsiradusius „Green Death Ultras“. Skambiai ultrų vardu pasivadinusi grupelė taip ir neįrodė, esanti to verta, todėl greitai pakeitė savo pavadinimą į „Green Legion“. Nepaisant to, jų egzistencijos prasmę suprasti visada buvo sunku. Per visą laiką jie nepasižymėjo nei ypatingomis choreografijomis, nei dideliais skaičiais.
Jau keletą metų visos šios trys grupelės „Žalgirį“ palaiko kartu vienoje tribūnoje. Nors pagrindinė „Žalgirio“ grupė GWB šį sezoną šventė savo 10-tąjį gimtadienį, sezonas „Žalgirio“ sirgaliams nėra labai sėkmingas. „Green Death“ apskritai galima pavadinti mirusiu reikalu. Palyginus su „B Tribūna“, LKL išvykose skaičiai yra daugiau nei dvigubai mažesni. „Žalgirį“ palaiko iki 50 žmonių, dažniausiai Lietuvoje vyraujantis skaičius siekia apie 20-40. Dar prastesnė situacija yra euroišvykose, kadangi vieninteliai „Green Legion“ lyg ir lankėsi kažkokiose europinėse išvykose, tačiau jokios oficialios vėliavos ar skaičių nėra. Kitur – nulinis palaikymas.
3. Vakarų Banga (Klaipėdos ,“Neptūnas“)
Grupė, kuri iš visų likusių labiausiai propoguoja Ultras Style palaikymą. Jau daug metų klaipėdiečiai palaiko gerus santykius su „B Tribūna“. 2003 susikūrusi „Vakarų Banga“ per savo istoriją turėjo kelis sezonus be nulių, jiems pavyko apsilankyti visose LKL išvykose. Didžiausias „Vakarų Bangos“ privalumas - vis atsinaujinantis dainų repertuaras, šitoje srityje jie yra bene geriausi Lietuvoje. Atvykus į Klaipėdą visada galima išgirsti kokią naują smagią melodiją, pagal kurią juda jų sektorius.
Šį sezoną „Vakarų Banga“ stengiasi kuo dažniau lankytis LKL išvykose, namuose renka apie 40 žmonių. Iš devynių išvykų Lietuvoje buvo aplankytos šešios. Klaipėdiečiai sugebėjo „pramušti“ kelias euroišvykas. Ventspilyje apsilankė 35 VB atstovai, Tenerifėje - 5 klaipėdiečiai (ši išvyka tapo tolimiausia iš visų Lietuvos sirgalių išvykų 2017 metais), Vokietijoje - vienas žmogus. „Vakarų Banga“ neseniai gražiai paminėjo savo 14-tąjį gimtadienį: buvo paruošta choreografija, surinktas didelis žmonių skaičius bei viskas vainikuota dideliu pyrošou. Klaipėdiečiai aktyviai reiškiasi tiek facebook, tiek instagram paskyrose.
4. Cardinal Red Legion (Panevėžio „Lietkabelis“)
Nepaisant to, kad pastaruosius kelis metus „Lietkabelio“ klubas kilo į viršų, jų fanai taip ir liko žemame lygyje. „Cardinal Red Legion“ – tai Panevėžio reprezentacinės krepšinio komandos „Lietkabelis“ fanų palaikymo grupė, susikūrusi 2012 metais. Dažniausiai rungtynių metu jų būna iki 20 žmonių, išvykose panevėžiečiai lankosi pakankamai retai (pvz., sezono pradžioje Vilniuje jų buvo lygiai nulis). Šiuo metu net dingo jų oficiali facebook paskyra, todėl informacijos apie juos yra labai mažai. Visgi, iš to, ką matėme gyvai, tobulėjimo nėra. Nors žmonės ir stengiasi palaikyme naudoti įvairesnes dainas, tačiau kažkokio kūrybiškumo bei didesnių skaičių nėra ir vargu, ar bus.
5. Raudonieji Velniai (Utenos „Juventus“)
2011 metais Utenoje susiformavo palaikymo grupė – „Raudonieji Velniai“. Prieš tai uteniškių palaikymas apsiribojo karinėmis pompomis. Nauja sirgalių grupė tikrai pagyvino atmosferą Utenos arenoje, 2011-2012 m. sezone jie stengėsi „pramušti“ kuo daugiau išvykų Lietuvoje, bet padaryti sezono be nulių išvykose taip ir nepavyko. „Raudonieji Velniai“ - vienintelė grupė, egzistuojanti mažesniame Lietuvos miestelyje ir vis tiek besistengianti propaguoti organizuotą aktyvų palaikymą, yra bandę kurti vaizdinį palaikymą bei naudoję pirotechniką.
Prieš kelis metus uteniškiai pradėjo megzti draugiškus santykius su Kauno „Žalgirio“ sirgaliais, tuo pačiu iš jų pusės skriejant įžeidžiančioms dainoms/komentarams į „B Tribūnos“ pusę. Tai jiems kainavo brangiai: keli ne jų naudai pasibaigę konfliktai, sugrąžinę uteniškius į realybę, iš jų judėjimo pasitraukė nemažai žmonių ir bendras jų sektoriaus vaizdas labai pablogėjo.
Šiuo metu santykiai su „Lietuvos Ryto“ sirgaliais yra neutralūs, vis tik patys „Raudonieji Velniai“ nėra tokie aktyvūs, retai lankosi LKL išvykose. Dažniausiai pramušama išvyka – Pasvalys. Ten uteniškius buvo galima išvysti ir vakar. Nors išvykose palaikymas išties silpnas, bet galime pagirti uteniškius, jog savo arenoje jie kuria tikrai neblogą atmosferą. Nuvažiavus į Uteną, visada jauti konkurenciją, nes velniai į rungtynes susirenka ne šiaip pastovėti, bet stengiasi iš visų jėgų.
6. Šiaulių fanai (Šiaulių ,,Šiauliai“)
Šiauliečiai visada turėjo blogą, labai blogą arba tragišką palaikymą. Šiuo metu jis yra tragiškas. Jam vadovauja nepilno proto žmogus, jų sektoriuje renkasi iki 10 žmonių ir bendras vaizdas yra graudus. Anksčiau buvo akimirkų, kai atrodė, kad Šiauliuose gali išsivystyti normalesnė palaikymo grupė, tačiau tai neįvyko. Nuo senų laikų šiauliečiai konfliktuoja su vilniečiais, tačiau per pastaruosius penkis metus Vilniuje Šiaulių sirgaliai apsilankė vos vieną kartą. Abejotina, jog apskritai Saulės mieste kada nors egzistuos organizuotas palaikymas. Tam reikėtų, kad aktyvūs žmonės burtųsi visiškai iš naujo, nesiedami savęs su dabartiniais sirgaliais.
7. White Storm (Pasvalio „Pieno Žvaigždės“)
Mažiausiame LKL miestelyje irgi egzistuoja fanų grupelė. Save jie vadina „White Storm“. Jų palaikymą pavadinti audringu sunkiai verčiasi liežuvis, bet smagu, jog tokiame mažame miestelyje apskritai egizstuoja kažkokie sirgaliai.
2012 metais pasvaliečiai bandė komandą palaikyti ne tik namuose, tačiau šiuo metu atrodo, kad ši sirgalių grupė vargiai egzistuoja. Namų rungtynėse galima matyti iki 10 žmonių, o išvykose šviečia nuliai.
8. Dzūkijos fanai D13 (Alytaus „Dzūkija“)
2009-2010 Alytaus sirgaliai bandė važinėti į išvykas, retkarčiais surinkdami apie 20 žmonių. Kurį laiką judėjimas buvo numiręs, tuomet prieš kelis metus Alytuje vėl pamatėme kažkokius sirgalius.
Didžiausia jų problema kaip ir Šiauliuose – įvaizdis. Tribūnoje dažnai galima matyti vos ant kojų besilaikančius piliečius, vėliavos užkabinamos atvirkščiai, per ilgąją pertrauką sektorius paliekamas tuščias, vėliavos nesaugomos. Alkoholio kiekis ten turėtų būti tikrai mažinamas. Dzūkijos fanai turi savo facebook paskyrą, kurios adminstratoriui rašyti sekasi sunkokai.
Praeitą sezoną buvo organizuotos kelios išvykos, namų arenoje NET užkurta šiek tiek pirotechnikos. Kaip jie patys teigia (2017m. lapkričio mėnesį), jų grupuotė yra ,,iširusi“. Galima matyti, jog buvo bandyta važiuotį į Prienus, bet susirinko tik 5 žmonės, todėl išvyka neįvyko. Pasikartosime, kad jų sektorius primena šiauliečius, norint sukurti kažkokį normalesnį palaikymą ir didinti žmonių skaičių, reikėtų visiškai keisti mąstymą.)
9. K-F (Kėdainių ,,Nevėžis“)
Prieš persikeliant į naująją areną Kėdainiuose egzistavo aktyvi palaikymo grupelė. Pirmosios „Nevėžio“ fanų klubo užuomazogos atsirado 2004/2005 metų sezone, kai į varžybas iš Ruklos dalinio grupėmis pradėjo važiuoti kareiviai. Palaikymas rėmėsi paprastomis skanduotėmis.
Fanų klubo veikla suaktyvėjo 2008 metais. Į repertuarą įtraukiama daugiau dainų, sirgalių grupė sudaro iki 20 žmonių.
2011/2012 metų sezone įvyksta didelės permainos tiek klube, tiek tarp fanų. Klubas pirmenybėse startuoja su nauju vardu, fanų klubas atgimsta su nauja ideologija. Komanda palaikoma dainomis, mojuojamomis vėliavomis, retkarčiais naudojama pirotechnika, bandomos daryti choreografijos. Vis tik sirgalių skaičius neviršija 30 žmonių. Po persikėlimo į naująją areną „Nevėžio“ palaikymas vis prastėjo, kol jo išvis nebeliko. Per visą egzistavimą kėdainiečiams taip ir nepavyko aktyviau pavažinėti į daugumą LKL išvykų.
Pastaruosius kelis metus Kėdainiuose dar egzistavo kažkokia sirgalių grupė, tačiau ji atrodė labai blogai. Vienos išvykos metu per ilgąją pertrauką vienas rytfanis laisvai nuėjo į jų sektorių, pasiėmė nieko nesaugomą vėliavą, pamojavo ir palikęs ją gulėti išėjo. Niekas iš kėdainiečių net nesureagavo, jog taip lengvai galėtų prarasti savo vėliavas. Dabar aktyvių sirgalių Kėdainiuose apskritai nėra, tai yra tyliausia arena Lietuvoje.
10. Vytauto fanai (Prienų-Birštono „Vytautas“)
Vienintelis iš „mažesnių“ klubų, kurio fanai pastaruoju metu ne regresavo, o žengė į priekį. Anksčiau Prienuose palaikymo beveik nebuvo.
Šį sezoną apsilankius Prienuose, mus maloniai nustebino, jog prieniškių tribūna atrodė gausesnė, ji buvo pakankamai garsi, ir, kas svarbiausia, jų tribūnoje nebuvo nedeakvačiai besielgiančių asmenų. Vyrukai tiesiog susirinko palaikyti savo komandos ir tai jiems sekėsi visai neblogai. Palaikymą sudarė ne vien skanduotės, bet ir kelios dainos. Matėme, kad šį sezoną prieniškiai padarė ir kelias išvykas.
Jie turi savo facebook paskyrą, kuri nėra labai aktyvi, tačiau bent jau rašoma taisyklinga lietuvių kalba. Iki stipraus organizuoto palaikymo dar ilgas kelias, bet linkime jiems nesustoti ir toliau tobulėti, nes pradžia tikrai nebloga!
Apibendrinus, galime matyti, jog visa fanscena iš tiesų neblizga. Keletas miestų daug geresnį palaikymą turėjo prieš 4-5 metus. Norėtųsi, kad visos komandos turėtų aktyvų palaikymą, jog didžioji dalis iš jų turėtų fanus, kurie komandą palaikytų ir išvykose. Raginame visus stengtis kuo aktyviau palaikyti savo komandas ir kelti palaikymo lygį Lietuvoje!